Tuvalet Tıkandığında Ne Yapmalı

TUVALET TIKANIKLIĞI NASIL ÇÖZÜME KAVUŞTURULUR?

tuvalet-tikandiginda-ne-yapmaliTuvalet tıkandığında ne yapmalı? Tuvalet tıkanıklığı her evde oluşabilecek bir şeydir. Hatta eski binalarda bu daha çok meydana gelen bir olgudur. Çünkü eski binalardaki tesisatlar kullanımdan dolayı oldukça aşınmış ve yıpranmış oldukları için tıkanma daha sık görülür.

Bir de tesisatlarda kullanılan borular da çok önemli. Önceden metal borular kullanılırdı. Bu nedenle hem borular döşenirken şekil vermede zorlanılır hem de tuvalet tıkanması gibi bir sorun olduğunda bu sorunun çözüme kavuşturulması zorlaşırdı. Lakin şimdi plastik boru kullandıkları için her şey daha kolay. Çünkü plastik boru hem çok daha kolay şekil alır hem de tıkanıklık ya da su sızması gibi bir sıkıntı oluştuğunda bu sıkıntıyı çözmek daha kolay oluyor. Plastik boruları metal borulardan daha esnek bir yapıya sahip olması nedeniyle borularda bir tıkanıklık olduğunda yalnızca borunun hasar görmüş kısmı kesilip yerine yenisi eklenebiliyor. Tabi bunu yaparken gelişen teknoloji ile boruların içine salınabilen kameraların payını yadsımamak gerekir.

Ancak tuvalet tıkanıklığıoluşmadan önce engellemek engellemek istiyorsak dikkat etmemiz gerek bazı kriterler var.

İlk olarak tuvalet deliğinin içine katı olan her şeyi atarak nasıl olsa gider diye düşünmeyin. Çünkü o maddeler bir süre sonra bir yerde, genellikle tuvalet borularının aşınmış yerlerinde, takılarak tıkanmaya yol açıyor. Daha sonrasındaysa gider borusundan tüm maddelerin geri gelerek etrafa kötü kokular yaymasına ve daha birçok kötü olguya sebep oluyor.

Bunun için eğer tuvalet deliğine tuvalet kağıdı atılmışsa bile ki dediğimiz gibi yapılmaması tavsiye edilir, ardından bol bol su dökülmelidir. Hatta arada kimyasallarla tuvalet borusunda oluşabilecek tıkanıklıklar da giderilebilir. Ancak bu kimyasallar da boruların yıpranma süreçlerini hızlandıracağından dökülmesi pek tavsiye edilmeyen şeylerdir.

Tuvalet tıkanıklığı herkes tarafından nahoş bir biçimde karşılandığından pek fazla insanlar bu konuda bilgi sahibi değillerdir. Bu yüzden de giderlerin tıkanma olasılığı çok yüksektir. Ancak en belirgin sebebi hatta tek sebebi tuvalet deliğinden atılan katı cisimlerin gider borularında tıkanması ve daha sonraki cisimlerin geçişine izin vermeyişidir.

Öne Çıkanlar

Bize Ulaşın

İstanbul Avrupa : Fevzi Çakmak Mah. 1/1 sok. No: 15/c Bağcılar / İstanbul
0212 436 02 02

İstanbul Anadolu : Bağlarbaşı Mah. Şahin Sokak. No: 20 -Maltepe / İstanbul
0216 311 39 39

Ankara Şube : Şeker Mah. 1424 Sok. No:9/1 Etimesgut / Ankara
0312 448 11 11

İzmir Şube : Murat Reis Mh., 229. Sk No:10, 35280 İzmir
0232 243 8888

Yandex.Metrica